Dzień Zdrowego Śniadania (27.10.2023 r.) powinniśmy świętować codziennie. Jak przypominają eksperci – śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Nasze przedszkolaki przygotowały więc śniadaniową ucztę. Tego dnia jadły na śniadanie to co zdrowe.
Dzień Zdrowego Śniadania
Ogólnopolski Program dla Bibliotek
Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Programie dla Bibliotek
Mniej hałasu w szkole!!
Szkoła Podstawowa im.Ks.Jerzego Popiełuszki w Liskach od 27 października 2023 funkcjonuje bez dzwonka na przerwę i na lekcję (każdy piątek w tygodniu) i wszyscy są bardzo zadowoleni z tego rozwiązania. W szkole jest ciszej, spokojniej. Dyrektor, nauczyciele i dzieci potwierdzają, że zmniejszyło się napięcie i stres, wzrosła natomiast samodyscyplina dzieci.
Minimalizowanie stresu w przepełnionym bodźcami świecie jest niesamowicie ważne. Zachłysnęliśmy się nowoczesną technologią i interaktywnymi zabawkami. Nie oznacza to jednak, że nowe technologie trzeba odrzucić na rzecz gęsiego pióra i kałamarza, ale zdecydowanie powinno się z nich korzystać mądrze i z umiarem, aby rozwój naszych uczniów był zrównoważony.
#przerwanaczytanie
W dniu 26.10.2023 r. nasza szkoła przystąpiła do IV MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI VIII OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”. Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Celem akcji jest promocja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu w szkole oraz zachęcenie wszystkich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Informacje o akcji umieszczono na korytarzu w formie plakatu. Nauczyciel biblioteki zaprosił do udziału wszystkich uczniów i rodziców. Dzień rozpoczął się od pokazu pięknego czytania. Uczniowie klasy III przeczytali bajkę “Zaczarowana studzienka”, a uczennica klasy ósmej, fragment książki “Opium w rosole”. Następnie cała społeczność szkolna przystąpiła do bicia rekordu. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy i rodzice zagłębili się w czytaną lekturę. W tym dniu na wszystkich przerwach międzylekcyjnych towarzyszyła nam książka. Najmłodszym uczniom wychowawcy zorganizowali tzw. strefy czytania, gdzie słuchali książek czytanych przez swoich młodszych kolegów i koleżanki. Udział w akcji wzięli wszyscy uczniowie obecni w tym dniu w szkole (73 uczniów) oraz nauczyciele i pracownicy szkoły (14 osób) oraz troje rodziców.
„Akceptuję ludzi, toleruje (nie wszystkie) ich zachowania, jestem asertywny i silny”
24 października realizowany był w naszej szkole program wzmacniająco - profilaktyczny dla uczniów, nauczycieli i rodziców.Prowadząca Pani Grażyna Graszek zaprezentowła autorski program profilaktyczny pn. „Akceptuję ludzi, toleruje (nie wszystkie) ich zachowania,jestem asertywny i silny”, z zakresu zapobiegania wykluczeniom społecznym, alienacji i zaburzeniom emocjonalnym u dzieci imłodzieży w wieku szkolnym obejmujący swą tematyką zagrożenia związane z cyberprzemocą manipulacjami emocjonalnymi w świecie wirtualnym.
Uczniowie klas 4-8 podzieleni byli na dwie grupy, natomiast trzecią grupę stanowili nauczyciele i Rodzice.
Wycieczka do Ełku
18.10.2023 r. uczniowie klas 0-III udali się na wycieczkę do Ełku.Celem wyjazdu było uczestnictwo w seansie filmowym w Panet Cinema pt: "Psi patrol".Następnie uczniowie zjedli posiłek w Restauracji.Wspólny, klasowy wyjazd sprzyjał tworzeniu więzi społecznych i promował współpracę między uczniami.
Dzień Edukacji Narodowej i 250 rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej
Harmonogram obchodów Dnia Edukacji Narodowej - 13.10.2023 r.
8.00 - Test wiedzy o życiu ks.Jerzego Popiełuszki i Jana Pawła II - klasy 0-3,
Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni - lekcja online- klasy 4-8,
8.55 - Próba ślubowania klasa 1,
Zajęcia z wychowawcą klasa "0", 2-3,
Test wiedzy o życiu ks.Jerzego Popiełuszki i Jana Pawła II - klasy 4 - 8,
10.00 - Akademia z okazji 250 rocznicy KEN,
Ślubowanie klasy 1,
10.45 - posiłek,
11.00 - zajęcia z wychowawcą kl.0 - 8,
11.30 - powrót dzieci do domu.
Komisja Edukacji Narodowej, którą do życia powołano 14 października 1773 r., była instytucją przełomową zarówno w skali świata, jak i królestwa polskiego. Po raz pierwszy w Europie powstał bowiem wówczas organ władzy oświatowej, który przypominał dzisiejsze ministerstwo edukacji.
Próbny alarm przeciwpożarowy
W trosce o poprawę bezpieczeństwa dzieci w naszej szkole, w dniu 12.10.2023 r o godz. 10.00 zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia ewakuacji pracowników i dzieci z budynku szkoły.
Celem akcji było nabycie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia oraz zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji – szybkiej, zorganizowanej i pozbawionej elementów paniki.
W ćwiczeniach wzięli udział wszyscy uczniowie i personel obecny w budynku szkoły. Na umówiony sygnał dźwiękowy i głosowy, zgodnie z procedurą ewakuacji wszyscy opuścili budynek szkoły zgodnie z ustaloną kolejnością. Wszyscy udali się na umówione miejsce zbiórki.Koordynatorem działań ewakuacyjnych była Pani Dyrektor i nauczyciel odpowiedzialny za ewakuację.
Na kilka minut wszystkie sale lekcyjne, pomieszczenia kuchenne pozostały puste. Cała akcja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń.
W próbnym alarmie wzięła udział Ochotnicza Straż Pożarna z Lisek.Całość działań obserwowała Powiatowa Straż Pożarna z Pisza.
Święto Pieczonego Ziemniaka
Święto Pieczonego Ziemniaka to raj dla tych, co uwielbiają ziemniaki Corocznie na przełomie września i października w naszej szkole wychowawcy ze swoimi klasami obchodzą Święto Pieczonego Ziemniaka.Jest to dobra okazja na integrację klasową oraz wspólną zabawę.
Wybory do Szkolnego Samorządu - lekcja demokracji
W dniu 29 września 2023 r. odbyły się wybory nowego Szkolnego Samorządu Uczniowskiego. W wyborach wzięło udział 9 kandydatów z klas VI- VIII. Komisja wyborcza w składzie: Alan Zawadzki, Joanna Duda, Kacper Przyborowski oraz pani Justyna Wabich, która nadzorowała przebieg wyborów oraz sporządziła protokół zbiorczy. W wyborach brali udział uczniowie klas I-VIII.
Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:
Przewodniczący - Emil Bajno,
Zastępca - Maria Duda,
Sekretarz - Laura Domjan.
Serdecznie gratulujemy i życzymy wszystkim wybranym owocnej pracy w nowym roku szkolnym 2023/2024.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Wydarzenie to jest zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 i obchodzony jest w dniu urodzin Janiny Porazińskiej patronki tego święta. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, a w rolę czytających w naszej szkole wcieliły się : pani bibliotekarka i nauczycielka j.polskiego oraz uczennica klasy 8.
Nasza szkoła świętowała ten dzień na wiele różnych sposobów - przygotowano gazetkę na korytarzu szkolnym z informacjami o tym święcie. Najmłodszym dzieciom z oddziału przedszkolnego bajkę czytała starsza koleżanka z klasy 8,dla uczniów klas 1-3 czytała pani bibliotekarka natomiast starszym nauczycielka j. polskiego. Dzieci mogły też zobaczyć jak wygląda praca w bibliotece, opowiedzieć o swoich ulubionych książkach i poznać nowe propozycje, związane z zainteresowaniami. Otrzymały kolorowanki z bohaterami ulubionych bajek.
Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z rodzicami.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie