29 listopada w Szkole Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Liskach odbyły się Andrzejki. Zgodnie ze zwyczajem tego dnia uczniowie wzięli udział w licznych zabawach andrzejkowych z wróżbami. Najmłodszym wiele radości sprawiło malowanie twarzy oraz farbowanie włosów W programie nie mogło zabraknąć dyskoteki i lubianego zwłaszcza przez ósmoklasistów karaoke. Uczniowie naszej szkoły mogli również spróbować pyszności, które zostały przygotowane przez rodziców i nauczycieli na kiermasz charytatywny dla Pana Darka z Lisek.
Aktualności
Andrzejki
Quiz ekologiczny szkolny
22.11.2024 odbył się w naszej szkole Quiz ekologiczny w którym wzięło udział 34 uczniów. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach z klas IV – VI i VII VIII. Celem quizu ekologicznego było podniesienie świadomości uczniów na temat ochrony środowiska, recyklingu oraz zrównoważonego rozwoju. Konkurs miał na celu zachęcenie dzieci do zgłębiania wiedzy ekologicznej i promowania proekologicznych postaw w życiu codziennym. Nagrody dofinansowała Gmina Pisz za co serdecznie dziękujemy.
WYNIKI QUIZU
KLASY IV VI
1.Julia Ejma
2.Martyna Mieczkowska
3. Igor Wiśniewski
KLASY VII – VIII
1. Piotr Polakowski
2. Alan Zawadzki
3. Jan Żur
Spotkanie z Sędzią Arturem Lipińskim
29 listopada klasy V-VIII uczestniczyły w spotkaniu profilaktycznym z Sędzią Arturem Lipińskim, które odbyło się w Szkole Podstawowej nr 2 w Piszu.Podczas spotkania Pan sędzia poruszy temat różnych form przemocy, w tym cyberprzemocy i nienawiści, a także zagrożeń czyhajacych na młodych ludzi w Internecie oraz konsekwencje, które niesie ze soba stosowanie różnych form przemocy.
Kolejnym etapem wyjazdu byla wizyta w Muzeum Ziemi Piskiej, gdzie uczniowie obejrzeli wystawę przyrodniczą i historyczną.Uczestniczyli też w zajęciach „Od muszelki do kryptowaluty – historia pieniądza”, a zainteresowanie potwierdza, że warto rozmawiać o otaczającej nas rzeczywistości.Opiekunami na wyjeździe były Panie: Małgorzata Gentek, Elżbieta Wabich.
Akcja charytatywna
Za wrażliwość, otwierającą serce dla tych, którzy potrzebują pomocy.
Za bezinteresowną chęć do czynienia dobra.
Za pomoc i życzliwość
– DZIĘKUJEMY !
Dyrekcja, grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej im.ks.Jerzego Popiełuszki w Liskach składają serdeczne podziękowania za zaangażowanie i wsparcie akcji charytatywnej na rzecz pana Dariusza.
Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom, dzieciom oraz osobom zaangażowanym w naszą akcję. Bez Waszej przychylnej postawy zorganizowanie tej wspaniałej akcji byłoby niemożliwe.
Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli serce i razem z nami tak licznie i z wielkim zaangażowaniem włączyli się do przygotowania kiermaszu ciast ,, Dla pana Dariusza” w dniu 29 listopada 2024r
Podziękowania
Nasza szkoła co roku bierze udział w Narodowym Czytaniu. W 2024 roku czytaliśmy „Kordiana” Juliusza Słowackiego stając się w ten sposób częścią ogólnopolskiej akcji czytelniczej, która jest objęta Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej.
Dziś otrzymaliśmy wyjątkowy egzemplarz książki wraz z pamiątkowym wpisem Pierwszej Damy, pani Agaty Kornhauser-Dudy oraz oficjalne podziękowania za udział.
Już nie możemy się doczekać następnego Narodowego Czytania
Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie
13 listopada 2024 roku w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyła się Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie. Naszą szkołę reprezentowała dyrektor Bożena Dębska wspólnie z sołtysem Lisek i jednocześnie przedstawicielem Rady Rodziców Panią Małgorzatą Truszkowską.
Wykład inauguracyjny „Strategie wspierania dzieci i młodzieży: pozytywny klimat szkoły, dialog motywujący, mentoring, tutoring i inne formy wsparcia” wygłosił Pan Profesor dr hab. Krzysztof Ostaszewski - kierownik Pracowni Profilaktyki Młodzieżowej „Pro-M” w Zakładzie Zdrowia Publicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
W programie spotkania przewidziano także uroczyste wręczenie Certyfikatów Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty „Przedszkole Promujące Zdrowie” i „Szkoła Promująca Zdrowie” oraz prezentację dorobku placówek wyróżnionych Krajowym Certyfikatem. To zaszczyt być w gronie szkół, które otrzymały certyfikat.
Święto Niepodległości
- 5
11 listopada delegacja naszej szkoły wzięła udział w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości zorganizowanych w Piszu .
12 listopada cała społeczność szkolna zgromadziła się na uroczystym apelu w Szkole Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Liskach W ten sposób świętowaliśmy 106. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie klasy 5: Marcel Milewski oraz Amelia Kozikowska przypomnieli nam o najważniejszych momentach z historii naszej Ojczyzny. W nastrój zadumy wprowadziły nas pieśni patrioryczne śpiewane przez uczniów naszej szkoły. Nawet najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Liskach wiedzą jak ważna dla naszego kraju jest niepodległość! Ich piękna recytacja wiersza "Katechizm polskiego dziecka" zachwyciła wszystkich słuchaczy.
Opracowała Justyna Grygorowicz
"Podróże z klasą"- Gniezno-Biskupin-Toruń
- 4
W dniach 05-08.11.2024 r. klasy 7-8 naszej szkoły udały się na wycieczkę edukacyjną w ramach programu rządowego “Podróże z klasą” do Gniezna, Torunia i Biskupina. Wyjazd miał na celu poznanie kluczowych postaci i wydarzeń z początków Polski; zapoznanie z architekturą religijną oraz dziełami sztuki sakralnej, w tym słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi; przybliżenie bogatego dziedzictwa kulturowego i historycznego; zacieśnienie więzi w grupie poprzez wspólne doświadczenia; wzbudzenie zainteresowania turystyką kulturową i krajoznawczą.Postawione cele zostały zrealizowane. Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych przeżyć oraz była doskonałą okazją do integracji uczniów.
Opiekunami uczniów były Panie : Małgorzata Gentek, Justyna Wabich.
Pilotem wycieczki z ramienia Centrum Podróży “Świat” był Pan Jakub Krok.
Uczestnicy wyjazdu zakwaterowani byli w Hotelu Przystań Toruń.
Dzień 1: Gniezno
Naszą podróż rozpoczęliśmy od wizyty w Gnieźnie – pierwszej stolicy Polski i kolebce polskiego chrześcijaństwa.Na początku była wizyta w Muzeum Początków Państwa Polskiego.Przewodnik opowiadał o historii Gniezna, początkach państwowości polskiej oraz roli tego miasta w dziejach kraju.Następnie udaliśmy się do Katedry Gnieźnieńskiej, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć słynne Drzwi Gnieźnieńskie, przedstawiające sceny z życia św. Wojciecha. Na końcu udaliśmy się na spacer po mieście, podczas którego zobaczyliśmy rynek oraz kilka zabytkowych kamienic.
Dzień 2: Toruń
Drugiego dnia odwiedziliśmy Toruń – miasto słynące z Mikołaja Kopernika i przepysznych pierników. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Rynku Staromiejskiego, gdzie zobaczyliśmy Pomnik Mikołaja Kopernika oraz Ratusz Staromiejski.W trakcie spaceru po mieście przewodnik przybliżył nam historię Torunia oraz opowiedział o gotyckich zabytkach, które nadają miastu unikatowy charakter.Następne było Żywe Muzeum Piernika, gdzie uczniowie mogli spróbować swoich sił w wypiekaniu pierników oraz poznać historię i tradycje związane z tą słodką specjalnością Torunia. Po południu zwiedziliśmy Planetarium, co stanowiło szczególną atrakcję, zwłaszcza dla uczniów interesujących się astronomią.
Dzień 3: Biskupin
Trzeciego dnia odwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, które jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od rekonstrukcji osady kultury łużyckiej, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wyglądało życie ludzi przed tysiącami lat. W skansenie znajdowały się różne rekonstrukcje: domy, warsztaty rzemieślnicze oraz stanowiska archeologiczne, co pomogło uczniom lepiej zrozumieć, jak wyglądało życie naszych przodków. Przewodnik przeprowadził nas również przez wystawę, gdzie mogliśmy zobaczyć liczne artefakty odkryte w Biskupinie, takie jak narzędzia, ozdoby czy przedmioty codziennego użytku.
Dzień 4: Toruń
Ostatniego dnia wycieczki odwiedziliśmy centrum Nowoczesności Młyn wiedzy “Ścieżki dorastania” Można śmiało powiedzieć, drugiej takiej wystawy nie ma nigdzie na świecie. To wystawa o nas samych, o tym jak dorastamy, jakie emocje i uczucia towarzyszą nam w tym procesie, w jaki sposób dokonujemy wyborów, które wpływają na nasze dorosłe życie i jak rodzą się nasze zainteresowania.
To wystawa, która u zwiedzających budzi pozytywne emocje. W sali na parterze uczniowie rozpoczęli wędrówkę „ścieżką emocji”. Znajduje się tam kilka eksponatów. Najbardziej „widowiskowe” to „Ludzki teatr” oraz „Kapsuły Emocji”. Na tej przestrzeni najważniejsze dla nas było pokazanie sześciu podstawowych emocji (radości, smutku, strachu, wstrętu, złości, zaskoczenia). Choć emocje są z nami zawsze, czasami nie potrafimy ich rozróżniać, wtedy z pomocą przychodzą eksponaty.
Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum Twierdzy Toruń, które mieści się w budynku dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej, będących elementem XIX-wiecznego fortecznego systemu obronnego, powstałego dla wzmocnienia wschodniej granicy Prus. Dziś toruńskie fortyfikacje to jeden z najlepiej zachowanych w Europie zespołów budowli obronnych, stanowiący niezwykle cenny zabytek architektury militarnej. W twierdzy Toruń miłośnicy dawnego budownictwa obronnego mieli okazję podziwiać doskonale zachowany zespół obiektów, składający się z fortów, schronów, baterii artyleryjskich i budowli zaplecza.
Podsumowanie
Wycieczka do Gniezna, Torunia i Biskupina była niezwykle udana. Uczniowie mieli okazję poznać ważne miejsca związane z historią Polski, a także aktywnie uczestniczyć w warsztatach i zajęciach edukacyjnych. Wyjazd pozwolił młodzieży pogłębić wiedzę historyczną i przyczynił się do integracji klas. Wszyscy wróciliśmy do domu pełni wrażeń, a wiele z poznanych informacji z pewnością przyda się nie tylko na lekcjach historii.
#SzkołaDoHymnu
8 listopada o godz. 11.11 w naszej szkole wspólnie i uroczyście odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób, po raz kolejny, dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”
Czy wiecie? —>20 lipca 1797 roku po raz pierwszy publicznie zaśpiewano "Pieśń Legionów Polskich". Utwór ten napisany przez Józefa Wybickiego w lipcu 1797 roku podczas pobytu polskich żołnierzy we włoskim Reggio Emilia, który na cześć gen. Jana Henryka Dąbrowskiego nazwano "Mazurkiem Dąbrowskiego".
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Święto ustanowiono w rocznicę urodzin Walta Disneya, jednego z najpopularniejszych autorów bajek dla dzieci. Tego dnia dzieci z klas 1-3 czekała w szkole niespodzianka przygotowana przez wychowawców Panią Krystynę Ciołkowską I Panią Dorotę Nicewicz. Dzień rozpoczął się seansem filmowym , nie mogło również zabraknąć popcornu . Dzieci wzięły również udział w quizie dotyczącym znajomości piosenek Disneya.
Przerwa na czytanie
31 października nasza wzięła udział w kolejnej edycji akcji „Przerwa na czytanie” . Inicjatorem wydarzenia jest Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolskim. Akcja polega na tym, że cała społeczność szkolna oddaje się lekturze swoich ulubionych książek podczas każdej przerwy międzylekcyjnej.
Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Jego cele to:
promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego,
pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe, wzmacnianie współpracy szkół polskich z zagranicznymi,
zachęcanie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Uroczystość rozpoczęła się od pokazu pięknego czytania. Uczniowie klasy 3 przeczytali baśń „Szewczyk Dratewka”, natomiast uczniowie klasy 4 – fragment „Akademii Pana Kleksa”. Następnie cała społeczność szkolna przez 5 minut w ciszy czytała swoje ulubione książki. Dzieciom z oddziału przedszkolnego bajkę głośno przeczytała ich starsza koleżanka.
Kolejne przerwy uczniowie spędzili z książkami w dłoniach, udowadniając, że po książkę można sięgnąć w każdej sytuacji i każdym miejscu. W ten sposób pokazaliśmy, że należymy do jednej wielkiej rodziny miłośników literatury.
Szkoła pamięta
W związku z nadchodzącymi listopadowymi świętami - Dniem Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym delegacja uczniów z naszej szkoły odwiedziła piski cmentarz, gdzie zostało zapalone symboliczne światełko na grobie żołnierzy poległych w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku oraz na pomniku dr. Władysława Klementowskiego. Wspaniała lekcja tradycji i historii w terenie.
Turniej w "Dwa ognie"
29 października br. nasza drużyna złożona z dzieci z klas 1-3 wzięła udział w Gminnym turnieju gry w „Dwa ognie” o puchar Dyrektora ZEOSiP, zorganizowanym w SP nr 4 w Piszu.
Dzieci rozegrały kilka zaciętych meczów, przywiozły do domu nowe doświadczenia i mocne postanowienie dalszych treningów.
Bo sport to zdrowie!
Promocja czytelnictwa z Kołem Gospodyń Wiejskich w Liskach
- 2
25 października 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Liskach odbyło się wyjątkowe wydarzenie, zorganizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W spotkaniu wzięły udział Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Liskach, które przygotowały dla uczniów klas 0-3 literacką niespodziankę.
Panie z KGW głośno przeczytały dwie znane bajki: „Tomcio Paluch” oraz „Czerwony Kapturek”. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści, które były czytane w sposób pełen ekspresji i emocji, co dodatkowo pobudzało ich wyobraźnię.
Spotkanie miało na celu nie tylko promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, lecz także integrację lokalnej społeczności. Na zakończenie Panie z KGW wręczyły dzieciom drobne upominki, które znajdowały się w koszyczku Czerwonego Kapturka, co sprawiło uczniom wielką radość.
Wydarzenie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, a uczniowie i nauczyciele podziękowali gościom, wyrażając nadzieję na kolejne tego typu inicjatywy. Spotkanie było ważnym elementem obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, mającym na celu zachęcanie dzieci do sięgania po książki oraz rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych.
Łączy nas piłka
22.10.2024 r. w miejscowości Wydminy odbyły się eliminacje piłki nożnej do wojewódzkich rozgrywek piłkarskich Brały w nich udział drużyny szkolne z regionu:
Szkoła Podstawowa w Liskach
Szkoła Podstawowa nr 7 w Ełku,
Szkoła Sportowa z Ełku,
drużyna z Olecka oraz dwie drużyny z Wydmin.
Po zaciętej walce nasi chłopcy z Lisek zajęli 4 miejsce. Brawo
Spotkanie autorskie
W ramach realizacji działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w poniedziałek 21 października, zorganizowaliśmy spotkanie autorskie z pisarzem, Panem Przemysławem Jakóbczykiem. W spotkaniu wzięła udział cała społeczność szkolna. Pan Przemysław Jakóbczyk jest prezesem Fundacji Akademia Samodzielności oraz autorem serii książek o tematyce przygodowo-survivalowej „Księga samodzielności czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie”, „Księga samodzielności czyli Zuza w tarapatach ”, „Księga samodzielności czyli Zuza w krainie kangurów” . Główna bohaterka, przeżywa wiele przygód i często musi radzić sobie w ekstremalnych sytuacjach, korzystając ze sprzętu survivalowego, a także wykorzystując swoje doświadczenie i wiedzę o otaczającym ją świecie.
Podczas spotkania pisarz opowiedział uczniom o procesie tworzenia książki – od pomysłu, który rodzi się w głowie autora, aż do momentu, gdy książka trafia do rąk czytelnika. Była to wciągająca opowieść o tym, jak Pan Przemysław dojrzewał do decyzji, by zacząć pisać, skąd czerpie pomysły i inspiracje. Dowiedzieliśmy się również, że główna bohaterka jego książek, Zuza, ma wiele cech jego córki i to ona była pierwowzorem literackiej postaci stworzonej przez autora. Podczas spotkania uczniowie mogli przekonać się, że opisywane w książkach sytuacje survivalowe to nie tylko wyobraźnia autora, lecz rzeczywistość, którą można wykorzystać w codziennym życiu. Dużą niespodzianką było zademonstrowanie, jak wykonać ogrzewacz do rąk z puszki po napoju i świeczki oraz pułapkę na ryby z plastikowej butelki i sznurka. Po spotkaniu uczestnicy mogli zakupić książki i otrzymać dedykację od autora. Był to bardzo ciekawie i miło spędzony czas.
40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki
Dziś Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. To święto państwowe wprowadzone w 2018 r. obchodzone w rocznicę porwania i początku męczeńskiej śmierci kapelana "Solidarności" ks. Jerzego Popiełuszki - patrona naszej szkoły. W tym szczególnym dniu, warto również wspomnieć dewizę, którą kierował się w swej kapłańskiej posłudze – „Zło dobrem zwyciężaj”.
Ślubowanie pierwszoklasistów
„Myśl mi się kręci po głowie taka, że wcale nie wiecie, jaka jest rola prawdziwego pierwszaka…” - a nasze pierwszaki wiedziały!
11 października br. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na pierwszoklasistę. Dzieci z klasy pierwszej udowodniły, że wiedzą na czym polega rola pierwszaka i dzielnie wystąpiły przed społecznością szkoły, odpowiadając na liczne pytania i prezentując znajomość Katechizmu polskiego dziecka. Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania symbolicznym ołówkiem. Uff… dobrze jest być pierwszakiem!
Dzień Edukacji Narodowej
11 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. Justyną Grygorowicz przygotował występ dla nauczycieli. Po tym jak uczniowie klas 2, 3 i 4 złożyli najserdeczniejsze życzenia z okazji DEN mogliśmy podziwiać pokaz, na którym uczniowie chodząc po czerwonym dywanie prezentowali różne typy nauczycieli, z odmiennymi stylami nauczania i podejściami. Nie zabrakło również niespodzianki dla fanów muzyki i tańca. Chętni uczniowie z klas 8, 6 i 5 przebrani w zabawne stroje odtańczyli "Jezioro Łabędzie" oraz zaśpiewali inne piosenki ze specjalnymi dedykacjami dla poszczególnych nauczycieli. W całym wydarzeniu udział wzięło 25 uczniów z klas od 2 do 8 Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Liskach.
Wybory do samorządu uczniowskiego
30 września 2024r. w Szkole Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Liskach odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Swoją kandydaturę zgłosiło 9 uczniów z klas VI – VIII. Prawo wyborcze posiadali wszyscy uczniowie naszej szkoły, jak również pracownicy i nauczyciele. Nad przebiegiem wyborów czuwała Komisja Wyborcza w składzie: uczennica klasy 6 – Martyna Mieczkowska, uczeń klasy 7 – Emil Bajno, uczeń klasy 8 – Alan Zawadzki oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego – p. Justyna Grygorowicz. W wyborach oddano 76 głosów ważnych i 3 głosy nieważne.
Wyniki głosowania przedstawiają się następująco:
Przewodniczący – Tomasz Pachucki (kl. 8)
Zastępca przewodniczącego – Nikola Wendrak (kl. 7)
Skarbnik – Łukasz Szczech (kl. 8)
Sekretarz – Julia Kozikowska (kl. 7)
Zwycięzcom kampanii gratulujemy i życzymy owocnej współpracy
Archiwum Aktualności