W dniu 10 grudnia 2017r. odbył się VII Przegląd Jasełek Turowo Duże, którego organizatorem było Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Turowo Duże przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Jeżach. Nasza szkoła również brała udział w tym wydarzeniu.Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy się zaangażowali w to przedsięwzięcie.
VII Przegląd Jasełek Turowo Duże.
Imieniny Patrona
23 kwietnia 2018 r. obchodziliśmy Imieniy Patrona naszej szkoły.Uroczystość rozpoczęła się akademią, na której odśpiewaliśmy pieśń "Ślubujemy Księże Jerzy".Następnie obejrzeliśmy film poświęcony naszemu Patronowi pt;"Gotowy na wszystko".Na zakończenie Pani Dyrektor poczęstowała całą społeczność szkolną cukierkami od Patrona.Apele poświęcone Księdzu Jerzemu zawsze nastrajają nas pozytywnie i dają wiele dobrej energii.
Projekt "Mazury ich historia i kultura"
Projekt "Mazury ich historia i kultura"realizowany był wspólnie przez nauczyciela historii i nauczyciela języka polskiego oraz uczniów kl.VII.Na początku przez cztery tygodnie uczniowie podzieleni na dwie grupy zbierali materiały dotyczące historii Mazur oraz ich kultury.Na podstawie tego przygotowali prezentacje multimedialne.
19.04.2018 r. nastąpiło przedstawienie przygotowanych przez uczniów prezentacji multimedialnych.Na zaproszenie Pani Dyrektor gościliśmy ekspertów w tej dziedzinie;Pana Dietmara Serafina , który zaprezentował gwarę mazurską oraz Pana Bogusława Trupacza , który w mistrzowski sposób zaśpiewał utwory Michała Kajki.Swoją obecnością zaszczyciła nas pani dyrektor ZEOSiP -u Zuzanna Konopa.
Uroczystość wzbudziła wiele pozytywnych emocji wśród uczniów i pozostałych uczestników.Dziękujemy wszystkim za twórczy wkład w przygotowania.
"Promujemy zdrowie"-spotkanie z pielęgniarką szkolną.
22.03 i 13.04. 2018r. uczniowie klasy I – VII spotkali się z pielęgniarką szkolną panią Danutą Butrymowicz. Spotkanie miało na celu propagowanie zdrowego stylu życia oraz przekonanie uczniów, że stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas samych. Pani pielęgniarka przeprowadziła pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie swoje i innych. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, w jaki sposób należy prawidłowo szczotkować zęby, jak należy się odżywiać aby być zdrowym, w jaki sposób zapobiegać infekcjom, jakie znaczenie dla naszych organizmów ma ruch i uprawianie sportu. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dzieci z zainteresowaniem słuchały pogadanki i zadawały pytania. Zdobyły wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym. Serdecznie dziękujemy pani Danusi za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami22.03 i 13.04. 2018r. uczniowie klasy I – VII spotkali się z pielęgniarką szkolną panią Danutą Butrymowicz. Spotkanie miało na celu propagowanie zdrowego stylu życia oraz przekonanie uczniów, że stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas samych. Pani pielęgniarka przeprowadziła pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie swoje i innych. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, w jaki sposób należy prawidłowo szczotkować zęby, jak należy się odżywiać aby być zdrowym, w jaki sposób zapobiegać infekcjom, jakie znaczenie dla naszych organizmów ma ruch i uprawianie sportu. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dzieci z zainteresowaniem słuchały pogadanki i zadawały pytania. Zdobyły wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym. Serdecznie dziękujemy pani Danusi za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami
Powiatowe Biegi Przełajowe
Dnia 7 kwietnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowych Mieszanych Drużynowych Biegach Przełajowych.Wśród 7 zespołów byliśmy jedyną drużyną ze szkoły wiejskiej.Zajęliśmy V miejsce , a zawodnicy wykazali się dużą zaciętością i wolą walki , a stres startowy mijał od razu w trakcie biegu.W biegach brali udział uczniowie klas III , IV , V.
Postać doktora Klementowskiego i jego praca
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie plastycznym „Postać doktora Klementowskiego i jego praca” w którym zajęli następujące miejsca:
Kategoria – klasy I –IIIII miejsce - Poreda Amelia, Szkoła Podstawowa w Liskach
Kategoria – klasy IV-VIII miejsce –Pieloch Katarzyna, Szkoła Podstawowa w LiskachII miejsce – Jakubowska Sara ,Szkoła Podstawowa w Liskach- Lipiński Bartosz, Szkoła Podstawowa w LiskachIII miejsce - Jermacz Nikola, Szkoła Podstawowa w Liskach- Mrozowska Ewelina, Szkoła Podstawowa w Liskach
Wręczenie nagród odbyło się 6 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr1 , podczas uroczystości osłonięcia pomnika dr. Władysława Klementowskiego.Gratulacje dla uczniów oraz opiekunów za tak wspaniałe wyniki !!
Warsztaty profilaktyczne
Dnia 27.03.2018 r. gościliśmy w naszej szkole panią Annę Klimek oraz panią Annę Domżalską - pracowników Ośrodka Profilaktyki i Terapii w Piszu, które poprowadziły warsztaty dla uczniów na temat : Przemoc rówieśnicza- kl. IV-V oraz Uzależnienia - kl. VI-VII.Serdecznie dziękujemy .
Pierwszy Dzień Wiosny
Na pierwszy dzień wiosny każdy czeka z utęsknieniem.Zatem , gdy nadejdzie należy go odpowiednio uczcić.W tym roku pierwszy dzień wiosny w naszej szkole obchodziliśmy w sposób urozmaicony , ciekawy i kolorowy.Od dzisiaj też rozpoczynamy akcję "Wiosna z życzliwością ", jest ona związana z głównym celem Szkoły Promującej Zdrowie , który brzmi :"Wyrabianie u uczniów zachowań w celu poprawy relacji międzyludzkich".
Każdemu z nas zdarza się popełniać w życiu"faux pas"i czasem są to mniejsze , większe gafy.I choć nietakt jest z naszej strony nieumyślny, wywołuje niezręczną sytuację , sprawia , że czujemy się źle , tym bardziej gdy nasze zachowanie ktoś może odebrać z niesmakiem.Jednak każdy popełnia błędy.Dzieje się tak dlatego , że z zasdami dobrego zachowania się nie rodzimy, ale całe życie się uczymy.Cały czas poznajemy zasady , reguły, prawa i zwyczaje, których przestrzeganie jest bardzo ważne , ale które zostały przez stulecia wypracowane, aby ułatwić nam życie.
Savoir vivre znaczy po prostu "wiedzieć jak żyć".To nic innego jak umiejętność odpowiedniego zachowania się w kazdej sytuacji :w domu , pracy,podróży, wobec męża,dzieci , rodziców czy sąsiadów.Bycie osobą kulturalną ułatwia życie , ponieważ pozwala czuć się komfortowo w każdej sytuacji.Czasem wystarczą drobnostki , które jednak ogromnie pomagają w życiu codziennym i świadczą o naszej kulturze i znajomości zasad dobrego zachowania.
W związku z tym przedstawiliśmy "Alfabet dobrych manier i zachowań ".Zachęcamy wszystkich do przestrzegania i stosowania reguł i zasad dobrego wychowania.
Powiedz "Stop"wypadkom
Dnia 20 marca 2018 r. gościliśmy w naszej szkole pracowników KRUS-u w Piszu. Przedstawili oni różne zagrożenia jakie wynikają z nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa w pracach w gospodarstwie rolnym.Pani Dyrektor podziękowała za działania profilaktryczne , które być może ustrzegą niejednego przed wypadkiem.Uczniowie naszej szkoły wezmą także udział w konkursie plastycznym na ten temat , którego organizatorem jest KRUS.
Kodowanie w soboty? Z nami tak!
W naszej szkole w dwie soboty marca 2018 r. realizowaliśmy program „Zaprogramuj przyszłość”. Swoją przygodę z kodowaniem przeżyli uczniowie klas I- III oraz chętni rodzice. Dzieci szyfrowały wiadomości, projektowały dyktanda graficzne, zgłębiały tajniki Scratcha, grały z wykorzystaniem makey makey. Rodzice ze swymi pociechami wspólnie się uczyli i bawili. Moc radości sprawili także nowi przyjaciele Dash i Dot.
Zielone lekcje
7 marca 2018 roku uczniowie klasy IV oraz V wraz z opiekunami odwiedzili Ośrodek Edukacji Leśnej „Pliszka" przy Nadleśnictwie Pisz Uczniowie w ramach cyklicznych zajęć zielonych lekcji uczestniczyli w wykładzie na temat Gęsi Gęgawy, po którym odbył się mały konkurs.Wszyscy uczniowie otrzymali upominki za aktywny udział.Następnym zadaniem, które czekało na uczestników zielonej lekcji było samodzielne stworzenie w masie solnej odcisków zwierząt mieszkających w lesie. Zajęcie sprawiło wiele radości wszystkim .Kolejnym etapem spotkania było wspólne ognisko.
Dziękujemy Pani Annie Niebrzydowskiej z Nadleśnictwa Pisz za wspaniałą lekcję przyrody.
Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci
Szkoła nasza podczas tej akcji zebrała 1950 kg zuzytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego i otrzymała bon w wysokości 390 zł do wykorzystania na zakup artykułów biurowych.Serdecznie dziękujemy za pełne zaangażowanie wszystkim tym , którzy dostarczyli nam swoje elektroodpady.
Wycieczka do Ełku i "Cudowny chłopak"
Realizując założenia Szkoły Promującej Zdrowie uczniowie naszej szkoły w dniu 23.02.2018 r. wyjechali na wycieczkę do Ełku.W programie wyjazdu zaplanowane było obejrzenie filmu rekomendowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt;"Cudowny chłopak" oraz pobyt na lodowisku.Film opowiadał historię o tym , że prawdziwa wartość każdego człowieka nie zależy od tego jak się wygląda , jak się ubiera , tylko co robi , co mówi i co ma w sercu.W związku z emocjami jakie wywołał film po powrocie zorganizowano debatę na temat jak postrzegamy innych ludzi.Służyła ona również wyrobieniu u uczniów właściwych zachowań w celu poprawy relacji międzyludzkich.
Tydzień Patriotyczny "Tropami Żołnierzy Wyklętych"
Sprawozdanie z przeprowadzonych działań w ramach projektu: Tydzień Patriotyczny: "Tropami Żołnierzy Wyklętych"
W dniach od 27 .02 do 05.03.2018 r. w Szkole Podstawowej im. ks. J. Popiełuszki w Liskach realizowany był projekt edukacyjny :Tydzień Patriotyczny „Tropami Żołnierzy Wyklętych”. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z bohaterami wydarzeń lat 50 i 60 , i dzięki nim poszerzyć swoją wiedzę.
Nasze działania rozpoczęliśmy od wspólnego wykonania z uczniami naszej szkoły kotylionów patriotycznych. Następnie ogłoszony został konkurs literacki dla klas IV-VII: ”Biografia Żołnierza Wyklętego z Podlasia i Mazur”. Dzień 28 lutego poświęcony był na wykonanie wspólnie z uczniami klasy szóstej gazetek tematycznych na korytarzach szkolnych. W kolejnym dniu przypadała rocznica pamięci o Żołnierzach Wyklętych , uczciliśmy ją uroczystym apelem szkolnym. W godzinach wieczornych tego samego dnia uczestniczyliśmy w uroczystościach powiatowych upamiętniających tamte wydarzenia oraz złożyliśmy wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Wolności w Piszu. Dużo emocji przyniósł nam 2 marca ponieważ tego dnia uczniowie klas IV-VII stali się prawdziwymi „Tropicielami historii” i rozwiązywali krzyżówki korzystając z materiałów znajdujących się na gazetkach szkolnych. Nie brakowało też emocji kolejnego dnia , który był prezentacją umiejętności plastycznych poszczególnych klas. Wykazali się oni swoimi talentami w dziedzinie wystroju patriotycznego klasy. Z zaciekawieniem uczniowie wysłuchali prelekcji przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej , który opowiedział o Żołnierzach Wyklętych. Tego samego dnia podsumowaliśmy nasze działania .Następnie Pani Dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody laureatom konkursów przeprowadzonych w czasie Tygodnia Patriotycznego.Na zakończenie odbył się przegląd piosenki patriotycznej .
Serdecznie dziękujemy przedstawicielowi IPN za przekazane materiały edukacyjne dla naszej szkoły , uczniom , Rodzicom i innym osobom zaangażowanym w realizację projektu.
Wyniki szkolnych konkursów przeprowadzonych w ramach Projektu: Tydzień Patriotyczny "Tropami Żołnierzy Wyklętych" r. szk.2017/2018
1.Konkurs wiedzy historycznej "Tropiciele historii":
I miejsce -klasa VII
II miejsce-klasa V
III miejsce -klasa VI
wyróżnienie -klasa IV
3.Konkurs na wystrój patriotyczny klasy:
I miejsce-klasa I-II
II miejsce - klasa V i klasa "O"
III miejsce -klasa VI
4.Konkurs literacki "Biografia Żołnierza Wyklętego z Podlasia i Mazur" :
I miejsce - Katarzyna Pieloch kl.VII
II miejsce - Zuzanna Nalewajek kl.IV
III miejsce - Izabela Pieloch kl.IV
wyróżnienie - Wiktoria Gnatowska kl.IV
Zaprogramuj przyszłość
W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klas I- III oraz nauczyciele z naszej szkoły biorą udział w projekcie ZAPROGRAMUJ PRZYSZŁOŚĆ. Organizowany jest on przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania. To kompleksowy projekt edukacji cyfrowej skierowany do szkół podstawowych z małych miejscowości w całej Polsce, realizowany ze środków unijnych. Świetnie przygotowani nauczyciele prowadzą zajęcia, podczas których dzieci zgłębiają tajniki programowania, korzystając z maty edukacyjnej, tabletów, robotów DASH i DOT oraz innych pomocy dydaktycznych.
Programowanie uczy:
- przewidywania i planowania,
- mądrego korzystania z technologii,
- zrozumienia świata i zachodzących w nim procesów,
- logicznego myślenia,
- kreatywnego rozwiązywania problemów,
- współpracy w zespole.Zajęcia z kodowania w ramach projektu prowadzone są przez nauczycieli: Ciołkowską Krystynę, Pieloch Annę, Zielińską Ludwikę
Archiwum Aktualności