Aktualności
Walentynki 2022
Dzień Bezpiecznego Internetu
8 lutego 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
W naszej szkole zorganizowaliśmy zajęcia edukacyjne z pogadankami na temat bezpieczeństwa w sieci.
Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w kursach online na platformie edukacyjnej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: SIECAKI.PL –MISJA BEZPIECZNY INTERNET, wykonywali lapbooki, w których zamieścili zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Omówiliśmy wspólnie zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci tj. netykieta, haker, chat, zapora sieciowa, wirus itp. Dzieci upewniły się, że warto korzystać z nowoczesnej technologii, jednak należy zachować szczególną ostrożność i o każdej niepokojącej sytuacji powiadomić dorosłych.
Uczniowie klas 4 wraz z wychowawca przygotowali plakaty dotyczące bezpiecznego kochystania z Internetu
klasy 5-8 otrzymały materiały edukacyjne na clasroom m.in. Filmy edukacyjne, escape room o bezpieczeństwie w sieci.
Dodatkowo na szkolnym korytarzu powstała gazetka.
1% podatku dla naszej szkoły
Dzięki współpracy z Fundacją Studencką „Młodzi-Młodym” nasza szkoła może zbierać fundusze z 1 % podatku na dofinansowanie potrzeb szkoły. Pozyskane środki umożliwią budowanie nowoczesnego warsztatu dydaktycznego i metodologicznego, a także wspieranie szkoły w zakresie modernizacji i utrzymania jej obiektów. Dzięki zaangażowaniu darczyńców każdy cel jest możliwy do osiągnięcia!
Zwracamy się z prośbą o przekazanie 1 % podatku na rozwój Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Liskach.
mOchrona
mOchrona to aplikacja, która wspiera rodziców w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w sieci.
Ułatwia ustalanie reguł, dotyczących korzystania z internetu i aplikacji oraz daje dostęp do informacji o aktywności dziecka na urządzeniu. To bezpłatne i bezpieczne narzędzie, które skutecznie pomaga w zdiagnozowaniu potencjalnych problemów i zagrożeń, a także w odpowiednim reagowaniu na nie.
Kształtowanie bezpiecznych nawyków cyfrowych musi opierać się przede wszystkim na rozmowie i odpowiedniej wiedzy. Rozwiązania technologiczne, takie jak narzędzia ochrony rodzicielskiej, mogą być znaczącym wsparciem w tym procesie.
Szczepimy się
Zbieramy elektrośmieci
Nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do akcji “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Jest to projekt ekologiczny i edukacyjny, którego celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym do promowania zachowań proekologicznych oraz podnoszenia świadomości ekologicznej na temat szkodliwości składowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny (sprzęt komputerowy, sprzęt gospodarstwa domowego – wszystko, co jest na prąd lub na baterie np. żelazka, odkurzacze, pralki, kuchenki itp.) szkoła może otrzymać bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!
Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.
Życzenia świąteczne
Kolędowanie 2021
Tradycja śpiewania kolęd i pastorałek jest nieodłącznym elementem okresu Świąt Bożego Narodzenia. W ten niezwykle radosny, świąteczny klimat wprowadzili nas uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Gościem specjalnym naszej uroczystości był zespół „ No Bandits”, który oczarował wszystkich swoim występem.
To był wyjątkowy i magiczny czas, który dostarczył nam wiele radości i wzruszeń.
Dziękujemy
Zapal Światło Wolności
Akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” została zainicjowana kilka lat temu przez IPN. Nawiązuje ona do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL.
Na znak solidarności z represjonowanymi, internetowymi i ich rodzinami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do podobnego gestu jedności z Polakami żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego wzywał także prezydent USA Ronald Reagan. Mówił wówczas: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.
Do udziału w tegorocznej akcji „Zapal Światło Wolności” zaprasza prezydent Andrzej Duda.
Certyfikat
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas 1-3 obchodzili coroczne święto z okazji Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu każdy przyniósł do szkoły swoje ulubione pluszaki.
Wspólnie poznaliśmy legendę o pluszowym misiu, historię powstania Święta Misia oraz różne ciekawostki o niedźwiadkach.
Cieszymy się, że mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
"Szkoła do hymnu"
„Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka”
Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w projekcie „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka”. Celem projektu realizowanego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci.
Uczniowie naszej szkoły otrzymali swoje wyprawki czytelnicze podczas uroczystego pasowania na czytelnika. Odbyło się ono w dniu 09.11.2021 r. W uroczystości wzięła udział Pani Dyrektor i wychowawczyni. Uroczystość rozpoczęła się teatrzykiem kamishibai “ Pani Zamieć”. Dzieci obejrzały ją z wielkim zaciekawieniem. Następnie zmierzyły się z zagadkami dotyczącymi biblioteki i czytania. Kolejnym punktem było wysłuchanie wiersza “ Skarga książki” dzieci w bardzo kreatywny sposób określiły zasady dotyczące zachowania w trakcie czynności czytania. Ostatnim punktem uroczystości był akt pasowania na czytelników i wręczenie uczniom wyprawek czytelniczych oraz pamiątkowych zakładek do książek. Uczniowie po raz pierwszy skorzystali z biblioteki i jej ofert. Każdy z nich wyszedł z wypożyczoną książką.
Podziękowanie
#SzkołaDoHymnu
- 1
Harmonogram obchodów Święta Niepodległości - 10.11.2021 r.
10.55 -Taniec "Polonez" w wykonaniu uczniów szkoły.
11.10 - Wprowadzenie sztandaru szkoły.
11.11 - Odśpiewanie Hymnu Państwowego w ramach akcji "#SzkołaDoHymnu".
11.15 - Prezentacje artystyczne uczniów klas I-VII związanych z obchodami Święta Niepodległości.
11.30 - Quizy wiedzy o Święcie Niepodległości przygotowany przez klasę VIII.
Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa.
Tego dnia w 1918 roku po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Święto zostało ustanowione w 1937 roku, ale od 1939 nie było obchodzone – przywrócono je w roku 1989. Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.
10 listopada 2021 roku cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w obchody Dnia Niepodległości. To wyjątkowe i niepowtarzalne święto narodowe, które dla każdego Polaka wiąże się z innymi wspomnieniami i emocjami, a każdy z nas obchodzi je z należytym szacunkiem i powagą.
Nasze świętowanie Dnia Niepodległości rozpoczęliśmy wspólnym tańcem Polonez. Następnie punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna po raz kolejny przystąpiła do zainicjowanej przez MEN akcji "Szkoła do Hymnu" . Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły w uroczystych strojach i nastrojach zaśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". Kolejnym etapem naszego przedsięwzięcia były występy artystyczne uczniów klasy I-VII. Podczas koncertu uczniowie przypomnieli pieśni i piosenki, które śpiewano niegdyś w polskich domach, pieśni, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych, a także zaprezentowali współczesne utwory o charakterze patriotycznym. Między utworami pojawił się również krótki komentarz, który był zarazem opisem dziejów Polski. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w Quizie wiedzy o Święcie Niepodległości przygotowanym przez klasę VIII.
Ten dzień w naszej szkole był bardzo wyjątkowy. Połączył wszystkich, którzy wspólnie starali się pokazać, że są Polakami – patriotami. Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami.
Bajkowa Kraina
- 1
W piątek 5 listopada 2021 r. zmieniliśmy naszą szkołę w BAJKOWĄ KRAINĘ…. bo tego właśnie dnia obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Nasi uczniowie przebrani za przeróżne postacie z bajek w pierwszej kolejności obejrzeli przedstawienie teatralne( Kamishibai )- baśń Brzydkie Kaczątko. Następnie wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki o postaciach z bajek oraz potańczyliśmy przy muzyce. Na zakończenie tego bajecznego wydarzenia czekał na nas wybieg, po którym mógł przejść każdy i zaprezentować swoj piękny strój.
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat. Rozweselają, bawią, ale też uczą i rozwijają w dzieciach wyobraźnię. Ten dzień był niezwykle atrakcyjny i z pewnością na długo zostanie w pamięci wszystkich dzieci.
Kampania Pomarańczowa wstążka
Od 1 listopada ruszyla KAMPANIA POMARAŃCZOWA WSTĄŻKA przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Nasza szkola również bierze udział w wydarzeniu- PRZEMOCY MÓWIMY STOP!!!!!
19 Dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży!
Listopad w naszej szkole przepełniony był kolorem pomarańczowym ze względu na ogólnoświatową Kampanię Pomarańczowej Wstążki.
Od 1 do 19 listopada trwała akcja informacyjna związana z przeciwdziałaniem przemocy - została przygotowana gazetka, uczniowie otrzymali ulotki. Każda klasa stworzyła piękne plakaty dot. przemocy.
Wspólnie uczestniczyliśmy w prelekcji na temat relacji - uczniowie obejrzeli „Bajkę o złości” , z której dowiedzieli się jak radzić sobie z emocjami. Akcja zwieńczona została Wielkim Finałem Kampanii Pomarańczowej Wstążki, na którym każdy uczeń otrzymał pomarańczową wstążkę- symbol kampanii. Poprzez tańce integracyjne i wspólne działania pokazaliśmy naszym uczniom, jak budować pozytywne relacje i miło spędzać czas.
Miesiąc bibliotek za nami
Obchody miesiąca bibliotek rozpoczęły się w naszej szkole od prezentacji nowości wydawniczych. Wzbudziło to wielkie zainteresowanie uczniów, rodziców jak i pracowników szkoły. Na szkolnym korytarzu pojawiła się także skrzynka życzeń czytelniczych,w której uczniowie mogli umieszczać propozycje swoich ulubionych książek i tych które chcieliby mieć w szkolnej bibliotece.
W drugim i trzecim tygodniu naszego wydarzenia czytelniczego odbyła się akcja “Czytanie na śniadanie”. W akcję zaangażowana była cała społeczność szkolna. Uczniowie wysłuchali bajek i baśni czytanych przez bibliotekarza oraz starszych uczniów. Ponadto w bibliotece zorganizowano wystawę książek “ Baśnie i legendy z całego świata”.
Kolejny „tydzień z czytaniem” rozpoczęły Pani Dyrektor i Pani Pedagog przedstawiając interpretację wybranych baśni. Uczniowie z zaciekawieniem poznawali kolejne ciekawe bajki i baśnie.
Na tę akcję zaproszeni zostali też rodzice, którzy należą do Koła Gospodyń wiejskich “Liskowianki”. Panie ubrane w stroje stylizowane na regionalne czytały uczniom bajki. Następnie opowiedziały o swoich działaniach na rzecz lokalnej społeczności. Pokazały też wytwory swojej pracy rękodzielniczej -m.in. serwetki, torby.
W dniu 28.10.2021 r. nasza szkoła przystąpiła do II MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI VI OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”. Akcja ta realizowana była w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Celem akcji była promocja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu w szkole oraz zachęcenie wszystkich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.Informacje o akcji umieszono na korytarzu w formie plakatu oraz w mediach społecznościowych. Bicie rekordu rozpoczęło się od pokazu pięknego czytania. Uczniowie klasy II, III i VII czytali Baśnie braci Grimm. Następnie cała społeczność szkolna przystąpiła do bicia rekordu. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy zagłębili się w czytaną lekturę. W tym dniu na wszystkie przerwy międzylekcyjnych towarzyszyła nam książka. Najmłodszym uczniom wychowawcy zorganizowali tzw. strefy czytania, gdzie słuchali książek czytanych przez swoich młodszych kolegów i koleżanki. Udział w akcji wzięli wszyscy uczniowie obecni w tym dniu w szkole (74 uczniów) oraz nauczyciele i pracownicy szkoły (13 osób).
Szkoła Pamięta 2021
Już po raz trzeci przystąpiliśmy do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.
Magiczna Złotówka
Z przyjemnością informujemy, ze nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do akcji MAGICZNA ZŁOTÓWKA.
Głównym celem przedsięwzięcia jest zbiórka środków finansowych na leczenie Łukasza Wiśniewskiego.
Okażmy swoje dobre serca i pomóżmy Łukaszowi
Zbiórka rozpocznie się w naszej szkole w środę 27.10.2021 r
Archiwum Aktualności