Istnieją takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. Program „Poznaj Polskę” umożliwił nam zorganizowanie trzydniowej wycieczki do Gdańska-Gdynia-Helu.
Uczniowie i opiekunowie zakwaterowani byli w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym na ul. Grunwaldzkiej w Gdańsku.
Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Wszystkie założone punkty programu wycieczki zostały zrealizowane. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.
Miejsca,które zwiedziliśmy:
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku- Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy :I grupa klasy 4-6 uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych pt: “Jak piasek sypnięty w oczy”, uczniowie oglądali fragmenty wystawy głównej.Dotyczyła ona działań małego sabotażu nawiązując także do lektury Aleksandra Kamińskiego “Kamienie na szaniec”.Natomiast II grupa, klasy 7-8 uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych pt: “Znaki oporu w okupowanej Europie”, uczniowie oglądali fragmenty wystawy głównej.Znajdowały się na niej symbole niezgody na utratę własnej suwerenności,które pojawiły się w Europie w I połowie 1940 r.Były to ikonograficzne lub tekstowe znaki oporu.
Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni - centrum nauki, edukacyjna instytucja popularyzująca naukę w formie interaktywnych instalacji i pokazów.Tutaj nasi uczniowie mogli połączyć naukę z zabawą.Po zapoznaniu z regulaminem i bezpiecznym poruszaniu się po poszczególnych stanowiskach nasze dzieci zaczęły eksperymentować.Mogli poznać praktycznie tajemnice ludzkiego ciała (wystawa “Świat w Twoich rękach”).Niektórzy z nich byli inżynierami , inni geologami odczuwając skutki trzęsienia Ziemi.
Fregata “Dar Pomorza”-Narodowe Muzeum Morskie.Nasi uczniowie zwiedzili wraz z przewodnikiem Trójmasztowy żaglowiec zbudowany w 1909 r., od lat 30. XX w. do lat 80. służył Polskiej Marynarce Handlowej jako jednostka szkoleniowa dla studentów Szkoły Morskiej w Gdyni.Mogli poznać z bliska warunki życia i pracy polskich marynarzy i kadry oficerskiej.Obejrzeli salon komendanta,mese,stanowiska sterowe,maszynownie.Byli także w zaaranżowanej kabinie słynnego pisarza, kapitana żeglugi wielkiej Karola Olgierda Borchardta.
Muzeum Rybołówstwa (Hel)- Oddział Narodowego Muzeum Morskiego.Znajduje się w zabytkowym budynku dawnego kościoła ewangelickiego, którego początki sięgają XV w., Muzeum Rybołówstwa.Uczniowie oglądali eksponaty, poznali zarówno historię Helu, jak i tradycje helskiego rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszubów.Zobaczyli zabytkowe łodzie, narzędzia rybackie, warsztat szkutnika oraz zagadnienia związane z ekologią Bałtyku.Mogli obejrzeć kolekcje archiwalnych fotografii i malarstwa marynistycznego.
Gdańsk z przewodnikiem-Na początku uczniowie zwiedzili zespół pocystersko-katedralny w Oliwie.Opactwo jest miejscem o szczególnej randze historycznej poprzez związek z istotnymi wydarzeniami oraz ważnymi postaciami historycznymi.Uwagę uczniów zwróciły wspaniałe rokokowe organy, na których odbywają się koncerty organowe w sezonie letnim.Dowiedzieli się także, że zostały one zbudowane w latach 1763-1788.Katedra jest także najdłuższym kościołem w Gdańsku.Szczególną uwagę uczniowie zwrócili na Park Oliwski rozciągnięty przy Katedrze.Poznali jego historię, zwrócili także uwagę na różnorodność gatunków drzew i roślin.Następnie wraz z przewodnikiem dzieci poznały ciąg Drogi Królewskiej, ul.Długą, Długi targ, Żuraw nad Motławą, Ratusz, Dwór Artusa, Fontannę Neptuna, Długie Pobrzeże i Ulicę Mariacką.
Westerplatte- Uczniowie poznali historię półwyspu w Gdańsku, symbolu II wojny światowej. Oddali hołd obrońcom Westerplatte Na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, których trumny z prochami zostały pochowane 04.11.2022 r.
Pomnik Obrońców Wybrzeża- Pomnik w Gdańsku na półwyspie Westerplatte, przewodnik zwrócił uwagę uczniów, iż przypomina on wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię. To ewidentnie pokojowy przekaz, jego znaczenie wzmacnia pobliski napis „Nigdy więcej wojny”. Zbudowany z 236 granitowych bloków monument waży aż 1160 ton.
Kierownik wycieczki- Małgorzata Gentek
Opiekunowie-Anna Pieloch,Jacek Zając.