Odpowiedź na to pytanie udzielili nam uczniowie , którzy 20.12 zaprezentowali szkolne Jasełka.Rozpoczęły one uroczystą szkolną Wigilię.Jak co roku cała społeczność szkolna złożyła sobie świąteczne życzenia oraz nie zabrakło wspólnego kolędowania.Coroczne uroczystości z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uświadamiają nam, że tworzymy wyjątkową wspólnotę.
IX przegląd Jasełek Turowo Duże
W dniu 15 grudnia 2019r. odbył się IX Przegląd Jasełek Turowo Duże, którego organizatorem było Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Turowo Duże przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Jeżach. Nasza szkoła również brała udział w tym wydarzeniu.Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy się zaangażowali w to przedsięwzięcie.
Certyfikat Akademii Bezpiecznego Puchatka
Podziękowanie
"Upadek to nie przypadek"
7 marca gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela KRUS-u w Piszu ,który opowiedział o kampanii „Upadek to nie przypadek”. „Upadki osób” to grupa zdarzeń wypadkowych, do których dochodzi podczas pracy w gospodarstwach rolnych najczęściej.Uczniowie obejrzeli film "Upadek to nie przypadek" inaugurujący tegoroczną akcję, prezentujący wzorcowe rozwiązania stosowane przez rolników w celu ograniczenia ryzyka wypadków.
Większości wypadków przy pracy można zapobiec, jeśli zostaną wcześniej podjęte odpowiednie działania prewencyjne.Bardzo często wystarczy świadomość zagrożeń występujących w gospodarstwie oraz konsekwentne ich eliminowanie. Bezpieczeństwo jest bezcenną wartością i integralnym elementem dobrze prowadzonego gospodarstwa.
W ramach tejże akcji prowadzący zachęcił uczniów do wzięcia udziału w Konkursie Plastycznym"Bezpiecznie na wsi".Uczniowie otrzymali także ulotki informacyjne.
"Bo chcieli być wolni...................."
W dniach od 25.02 do 01.03.2019 r. w Szkole Podstawowej im. ks. J. Popiełuszki w Liskach realizowany był projekt edukacyjny :Tydzień Patriotyczny „Tropami Żołnierzy Wyklętych”.
Nasze działania rozpoczęliśmy od wspólnego wykonania z naszymi uczniami dekoracji szkoły związanej z bohaterami tego tygodnia -Żołnierzami Wyklętymi. Następnie ogłoszone zostały konkursy:
- Konkurs plastyczny”Żołnierze Wyklęci-Bohaterowie Niezłomni” (zabawy plastyczne kl. I-III,konkurs plastyczny kl. IV-VIII),
- Konkurs literacki kl. IV-VIII- "Kartka z pamiętnika Żołnierza Wyklętego"(W. Pilecki, D. Siedzikówna, E. Fildorf, Zapora),
- Konkurs „Tropiciele historii”dla klas V-VIII.
Najwięcej emocji jednak wzbudził dzień 28 lutego,gdyż wtedy przybyli do nas zaproszeni Goście :Pani Dyrektor Zespołu Ekonomicznej Obsługi Szkół i Przedszkoli Zuzanna Konopa , dr Waldemar Brenda i Pan Bogusław Trupacz. Panowie wspólnie - za pomocą prelekcji historycznej wzbogaconej formą muzyczno -literacką, opowiedzieli o Żołnierzach Wyklętych. Na zakończenie spotkania z tak znamienitymi gośćmi nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów szkolnych trwających w trakcie Tygodnia Patriotycznego. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody.1 marca w dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odśpiewaliśmy „Przysięgę” oraz obejrzeliśmy film pt:”Żołnierze Wyklęci”.Na tym zakończyliśmy realizację naszego projektu „Tropami Żołnierzy Wyklętych".
Serdecznie dziękujemy przybyłym Gościom, uczniom , Rodzicom i innym osobom zaangażowanym w realizację projektu.
Andrzejki-magiczny wieczór.
28.11.2019 r tradycyjnie w naszej szkole odbyły się Andrzejki połączone z kiermaszem ciast zorganizowanym przez Szkolne Koło Wolontariatu. Zbierano fundusze na Fundację Czerwone Noski, Fundacja Dobra Fabryka(nakarmić Dzieci z Konga).Nie zabrakło także wróżb przygotowanych przez uczniów klas Vi i VII oraz dobrej muzyki.Wszyscy bawiliśmy się świetnie.
Dzień Życzliwości
Wiosna,wiosna ach to ty.......
21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki. Data 21.03 nie jest przypadkowa, ponieważ w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy a osoby z Zespołem Downa 3. Cała społeczność szkolna zintegrowała się tego dnia z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami zakładając kolorowe, niepasujące do siebie skarpetki symbolizujące niedostosowane chromosomy. Uczniowie podczas apelu oraz na zajęciach z wychowawcami rozmawiali o akceptacji, szacunku dla osób z Zespołem Downa. Wspólnie obejrzeli film „Było sobie życie” .Ten dzień zdecydowanie przełamywał stereotypy i pomógł nam oswajać się z odmiennością.Może w przyszłym roku pobijemy rekord w ilości kolorowych skarpet w naszej szkole?
Ważnym punktem dnia był przegląd talentów czyli szkolny konkurs artystyczny: „Mam Talent” – II edycja. Uczniowie mogli wykazać się swoimi różnymi uzdolnieniami. W lożach jury zasiedli nauczyciele: Agata Bikowska i Jacek Zając oraz uczniowie: Kacper Jórzak i Oliwia Mrozowska. Ta część obchodów Dnia Wiosny została odebrana bardzo entuzjastycznie przez społeczność szkolną. Całość zmagań przebiegała w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, którą stworzyło jury formułując ciekawe, pełne dużej dawki dobrego humoru oceny uczestników.
Ten wyjątkowy dzień sprawił ogromną frajdę nie tylko uczniom ale również nauczycielom. Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu wykazali się dużymi umiejętnościami organizatorskimi oraz nie lada kreatywnością, przygotowując całe wydarzenie.
Wszyscy bawili się znakomicie. Atmosfera wiosenna jaka panowała wśród uczniów była wspaniała, uczniowie pokazali, że mogą się wspólnie bawić.
Kino sferyczne
13 marca uczniowie naszej szkoły oglądali filmy w kinie sferycznym.KINO SFERYCZNE to nowa forma kształcenia nie tylko dla dzieci, lecz również dla dorosłych. Za pomocą systemu sferycznej projekcji w środku kopuły tworzy się niesamowity obraz. Prezentowany jest sferyczny 360° obraz panoramiczny, którego nie ma żadne inne współczesne kino. Jest to na dzień dzisiejszy najefektywniej działająca, wirtualnie uwiarygodniona rzeczywistość. Cyfrowa wizualizacja kopuły – przyszłość oparta na wykorzystaniu nowych technologii. Za pomocą danego systemu możemy zobaczyć jak wiele niesamowitych zjawisk nas otacza i jak mało o tym wiemy…
XX edycja Góra Grosza
W dniach 25.11.2019 r. - 02.01.2020 r. w naszej szkole wolontariusze będą zbierać pieniądze w ramach XX edycji Góry Grosza.Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.
Biała i pomarańczowa wstążka - podsumowanie kampanii
Trudne sytuacje zdarzają się bardzo często w życiu każdego człowieka . Każde z nich są źródłem emocji zarówno dla dorosłego jak i dla dziecka. Aby podkreślić i zwrócić uwagę jak ważne są emocje oraz relacje międzyludzkie – szacunek , zaufanie czy empatyczne podejście do drugiego człowieka nasza szkoła kolejny raz włączyła się w światowe kampanie - Kampanię 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży oraz Kampanię Biała Wstążka , mająca na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.
Pragniemy aby nasi uczniowie byli świadomi i wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka.
W ramach tych przedsięwzięć uczniowie brali udział w zajęciach z wychowawcami oraz pedagogiem na temat przemocy oraz bezpieczeństwa w rodzinie. Uczniowie z prelekcji i warsztatów dowiedzieli się czym jest przemoc? Jak do niej dochodzi? skąd się bierze złość, agresja w rodzinie. Jak sobie z nią radzić? Jak pomagać i się bronić? gdzie w każdej chwili mogą szukać pomocy, w jaki sposób przeciwstawiać się agresji w rodzinie, jak chronić siebie przed przemocą. Na szkolnych korytarzach pojawiły się gazetki na temat obu Kampanii.
Uczniowie mieli możliwość wziąć udział w dwóch konkursach : klasy I-V – konkurs plastyczny „ Źródło mojej mocy – szkoła bez przemocy” oraz klasy VI-VIII konkurs literacki „ Przemoc, której nie widać”, w których chętnie wzięli udział.
Podsumowaniem obu Kampanii było przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy I i II pod tytułem „Sposób na dręczyciela”
Światowy Dzień Rzucania Palenia
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. W tym roku obchodzony jest 21 listopada. Od wielu lat palenie tytoniu stanowi poważny problem społeczny. Szacuje się, że prawie 9 milionów Polaków pali codziennie tytoń. Na jednego palacza przypada średnio 17 papierosów, a 91% palaczy wpada w nałóg przed ukończeniem 25 roku życia.W ostatnim czasie niepokojące jest palenie e-papierosów, zwłaszcza przez ludzi młodych, dla których e-papieros to nieodzowny gadżet. Wprawdzie e- papierosy nie zawierają substancji smolistych, ale sprzyjają mocniejszemu uzależnieniu. Ich głównym składnikiem jest nikotyna i glikol propylenowy (rozcieńczalnik nikotyny), czasem woda, dodatek alkoholu i substancje smakowe. Glikol propylenowy może powodować podrażnienie górnych dróg oddechowych oraz oczu i zapalenie spojówek. Dym e-papierosów zawiera nikotynę, którą wdychają także palacze bierni. Najnowsze badania wskazują, że zbyt częsty kontakt jamy ustnej z nikotyną może przyczynić się do rozwoju nowotworów. Nikotyna ma szczególnie niebezpieczny wpływ na zdrowie młodych ludzi, których mózg dopiero się rozwija. Działa jak uzależnienie chemiczne, powodując zaburzenia myślenia, wpływając na umiejętności poznawcze, zapamiętywanie, sprzyjając gorszym wynikom edukacyjnym.
Światowy Dzień Rzucania Palenia to doskonała okazja by na zawsze pożegnać się z nałogiem w związku z tym uczniowie klasy VII i VIII na lekcji biologii rozmawiali na temat szkodliwości palenia tytoniu i e-papierosów. Wykonali wspólnie gazetkę tematyczna.
Kampania Pomarańczowa Wstążka
Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata.To akcja przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży, która nagłaśnia ważny i trudny problem jakim jest krzywdzenie dzieci i młodzieży. Jej zasadniczym celem jest tworzenie świata, w którym dzieci i młodzież czują się bezpiecznie i szczęśliwie. Symbolem Kampanii jest pomarańczowa wstążka opatrzona napisem „YES to prevention of child abuse!” ( „Tak dla ochrony dziecka przed krzywdzeniem”).Tradycyjnie w tym czasie w naszej szkole wychowawcy oraz pedagog rozmawiali z uczniami o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, które mu przysługują. Uczniowie mieli możliwość wziąć udział w dwóch konkursach : klasy I-V – konkurs plastyczny „ Źródło mojej mocy – szkoła bez przemocy” oraz klasy VI-VIII konkurs literacki „ Przemoc, której nie widać”.Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy brali udział w konkursach i gratulujemy
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”Uczniowie naszej szkoły również nie pominęli tego święta i wspólnie obchodzili ten wyjątkowy dzień. Głównymi bohaterami naszej uroczystości zostali m.in. Miś Puchatek, Miś Coralgol czy Paddington. W tym dniu dzieci mogły przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony na zajęciach . Na wstępie naszej uroczystości rozmawialiśmy o trosce, miłości i dbaniu o nasze Misie, ale również o kochaniu i dbaniu o swoich bliskich. Zwróciliśmy uwagę, że każdy potrzebuje od swoich kolegów, koleżanek, rodziców czy rodzeństwa przytulenia, dobrego słowa – nikt z nas nie chce krzywdy, bicia czy dokuczania.W ramach obchodów tego dnia uczeń z klasy VIII przeczytał młodszym dzieciom pluszową opowieść o misiach. Dzieci poznały również historię Misia oraz otrzymały list od Pluszowego Misia, który dziękował za wspólne świętowanie tego ważnego dnia.Były zagadki o misiach, które uczniowie rozwiązywali na monitorze interaktywnym korzystając z aplikacji learningapps.org czy wspólnie słuchanych misiowych piosenek. Dzieci mogły również powycinać misie oraz pokolorować kolorowankę. Nie zabrakło również kącika z książkami, których bohaterami były misie. Na podsumowanie zajęć wszyscy uczniowie i wszystkie misie stanęły do wspólnej fotografii.Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.
"Szkoła pamięta"-dziękujemy
Szanowni Państwo,
w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.
Do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.
#SzkołaDoHymnu
Punktualnie o godzinie 11.11 ⏰⏱ nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do zainicjowanej przez MEN akcji "Szkoła do Hymnu" 🇵🇱Cała społeczność szkolna, w uroczystych strojach i nastrojach, zaśpiewała "Mazurka Dąbrowskiego".Kolejnym etapem naszego przedsięwzięcia było wykonanie zadań przydzielonych każdej klasie - m.in układanie puzzli patriotycznych , wykonanie lapbooków , krzyżówka dotycząca Polski w języku angielskim, wykonanie zadań matematycznych, których rozwiązaniem były najważniejsze daty dotyczące Polski czy napisanie listu. Atrakcją była również gazetka "drzewo patriotyczne", na którym uczniowie mogli przypinać swoje podziękowania.Na podsumowanie tego wyjątkowego dnia cała społeczność szkolna spotkała się by wspólnie podsumować i celebrować święto. Na początku głos zabrał przewodniczący szkoły Kacper Jórzak,który przedstawił krótką historię losów państwa polskiego w drodze do niepodległości. Następnie swoje umiejętności wokalne zaprezentowały wszystkie klasy, wykonując pieśni patriotyczne.
Ten dzień w naszej szkole był bardzo wyjątkowy. Połączył wszystkich, którzy wspólnie starali się pokazać, że są Polakami – patriotami. Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami.
Jak zapobiegać wadom postawy?
Na zaproszenie pani Magdaleny Ilewicz- nauczyciela biologii w naszej szkole gościliśmy panią Agnieszkę Karmowską - pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piszu. Uczniowie mogli posłuchać wykładu na temat :Jak zapobiegać wadom postawy.
Dziękujemy pani Agnieszce Karmowskiej za ciekawą prelekcje oraz wiele cennych wskazówek dla uczniów naszej szkoły.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Po raz kolejny na całym świecie październik obchodzony był jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane od 1999 roku. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta było hasło:„ Wyobraź sobie…”.Do obchodów przyłączyła się również nasza biblioteka podejmując działania promujące czytelnictwo. Na terenie szkoły pojawiły się plakaty informujące o międzynarodowym miesiącu bibliotek szkolnych. W szkole odbyły się też różne akcje promujące czytelnictwo.W pierwszym tygodniu października uczniowie klas starszych oraz bibliotekarka czytali swoim młodszym kolegom ulubione bajeczki. Tydzień drugi upłynął pod znakiem nowości na rynku książki. Zarówno uczniowie jak i rodzice mieli okazję zapoznać się z nowościami wydawniczymi. Dodatkowym działaniem, w trzecim tygodniu października, w ramach promocji czytelnictwa była wycieczka klas 6 i 7 do Miejsko –Gminnej Biblioteki Publicznej w Piszu. Uczniowie zostali zapoznani z ofertą biblioteki i mieli okazję uczestniczyć w ciekawych zajęciach bibliotecznych przygotowanych przez pracowników biblioteki. Na zakończenie zostali obdarowani pamiątkowymi zakładkami do książek. Ostatni tydzień października upłynął pod znakiem podsumowań i ewaluacji podjętych działań.W ramach promocji czytelnictwa w miesiącu październiku ogłoszone zostały dwa konkursy. Uczniowie klas 4-7 wzięli udział w konkursie plastycznym na plakat promujący czytelnictwo. Kolejnym konkursem, adresowanym do wszystkich uczniów był konkurs na czytelnika miesiąca. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz zostali obdarowani drobnymi upominkami.
BohaterOn
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania, którą jest tworzona od 2016 roku. Jej celem jest uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promowanie historii Polski XX wieku. Akcja organizowana jest wspólnie z Fundacją Rosa, a działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.Dzięki zaangażowaniu i chęci uhonorowania uczestników Powstania Warszawskiego przez tak wiele osób, w 2019 roku wystartowała IV edycja kampanii BohaterON – włącz historię!, której zasięg objął już prawie 32 mln osób.
Nasz szkoła po raz kolejny przystąpiła do powyższej akcji.Uczniowie bardzo chętnie tworzą kartki dla Powstańców.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie