W dniach 05-08.11.2024 r. klasy 7-8 naszej szkoły udały się na wycieczkę edukacyjną w ramach programu rządowego “Podróże z klasą” do Gniezna, Torunia i Biskupina. Wyjazd miał na celu poznanie kluczowych postaci i wydarzeń z początków Polski; zapoznanie z architekturą religijną oraz dziełami sztuki sakralnej, w tym słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi; przybliżenie bogatego dziedzictwa kulturowego i historycznego; zacieśnienie więzi w grupie poprzez wspólne doświadczenia; wzbudzenie zainteresowania turystyką kulturową i krajoznawczą.Postawione cele zostały zrealizowane. Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych przeżyć oraz była doskonałą okazją do integracji uczniów.
Opiekunami uczniów były Panie : Małgorzata Gentek, Justyna Wabich.
Pilotem wycieczki z ramienia Centrum Podróży “Świat” był Pan Jakub Krok.
Uczestnicy wyjazdu zakwaterowani byli w Hotelu Przystań Toruń.
Dzień 1: Gniezno
Naszą podróż rozpoczęliśmy od wizyty w Gnieźnie – pierwszej stolicy Polski i kolebce polskiego chrześcijaństwa.Na początku była wizyta w Muzeum Początków Państwa Polskiego.Przewodnik opowiadał o historii Gniezna, początkach państwowości polskiej oraz roli tego miasta w dziejach kraju.Następnie udaliśmy się do Katedry Gnieźnieńskiej, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć słynne Drzwi Gnieźnieńskie, przedstawiające sceny z życia św. Wojciecha. Na końcu udaliśmy się na spacer po mieście, podczas którego zobaczyliśmy rynek oraz kilka zabytkowych kamienic.
Dzień 2: Toruń
Drugiego dnia odwiedziliśmy Toruń – miasto słynące z Mikołaja Kopernika i przepysznych pierników. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Rynku Staromiejskiego, gdzie zobaczyliśmy Pomnik Mikołaja Kopernika oraz Ratusz Staromiejski.W trakcie spaceru po mieście przewodnik przybliżył nam historię Torunia oraz opowiedział o gotyckich zabytkach, które nadają miastu unikatowy charakter.Następne było Żywe Muzeum Piernika, gdzie uczniowie mogli spróbować swoich sił w wypiekaniu pierników oraz poznać historię i tradycje związane z tą słodką specjalnością Torunia. Po południu zwiedziliśmy Planetarium, co stanowiło szczególną atrakcję, zwłaszcza dla uczniów interesujących się astronomią.
Dzień 3: Biskupin
Trzeciego dnia odwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, które jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od rekonstrukcji osady kultury łużyckiej, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wyglądało życie ludzi przed tysiącami lat. W skansenie znajdowały się różne rekonstrukcje: domy, warsztaty rzemieślnicze oraz stanowiska archeologiczne, co pomogło uczniom lepiej zrozumieć, jak wyglądało życie naszych przodków. Przewodnik przeprowadził nas również przez wystawę, gdzie mogliśmy zobaczyć liczne artefakty odkryte w Biskupinie, takie jak narzędzia, ozdoby czy przedmioty codziennego użytku.
Dzień 4: Toruń
Ostatniego dnia wycieczki odwiedziliśmy centrum Nowoczesności Młyn wiedzy “Ścieżki dorastania” Można śmiało powiedzieć, drugiej takiej wystawy nie ma nigdzie na świecie. To wystawa o nas samych, o tym jak dorastamy, jakie emocje i uczucia towarzyszą nam w tym procesie, w jaki sposób dokonujemy wyborów, które wpływają na nasze dorosłe życie i jak rodzą się nasze zainteresowania.
To wystawa, która u zwiedzających budzi pozytywne emocje. W sali na parterze uczniowie rozpoczęli wędrówkę „ścieżką emocji”. Znajduje się tam kilka eksponatów. Najbardziej „widowiskowe” to „Ludzki teatr” oraz „Kapsuły Emocji”. Na tej przestrzeni najważniejsze dla nas było pokazanie sześciu podstawowych emocji (radości, smutku, strachu, wstrętu, złości, zaskoczenia). Choć emocje są z nami zawsze, czasami nie potrafimy ich rozróżniać, wtedy z pomocą przychodzą eksponaty.
Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum Twierdzy Toruń, które mieści się w budynku dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej, będących elementem XIX-wiecznego fortecznego systemu obronnego, powstałego dla wzmocnienia wschodniej granicy Prus. Dziś toruńskie fortyfikacje to jeden z najlepiej zachowanych w Europie zespołów budowli obronnych, stanowiący niezwykle cenny zabytek architektury militarnej. W twierdzy Toruń miłośnicy dawnego budownictwa obronnego mieli okazję podziwiać doskonale zachowany zespół obiektów, składający się z fortów, schronów, baterii artyleryjskich i budowli zaplecza.
Podsumowanie
Wycieczka do Gniezna, Torunia i Biskupina była niezwykle udana. Uczniowie mieli okazję poznać ważne miejsca związane z historią Polski, a także aktywnie uczestniczyć w warsztatach i zajęciach edukacyjnych. Wyjazd pozwolił młodzieży pogłębić wiedzę historyczną i przyczynił się do integracji klas. Wszyscy wróciliśmy do domu pełni wrażeń, a wiele z poznanych informacji z pewnością przyda się nie tylko na lekcjach historii.